Safra kanalındaki taştan dolayı ercp oldum,tıkanıklık, hastalık tekrarlar mı? – Dr. Hüseyin Alkım

Dr. Hüseyin Alkım

İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
Gastroenteroloji

Adres: Halaskargazi Cad., Etfal Sk., 34371 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 373 50 00

Tekrarlama riski var. Safra kanalında taş olan hastaları önce ikiye ayırmak lazım. Bir kısım hasta safra kesesinde taş varken, safra kesesi ameliyatı olmamışken safra kanalı olan hastalar.

Bunların mutlaka safra yollarındaki taş alındıktan sonra uygun zamanda çok uzatmadan bir kaç ay içerisinde safra kesesi ameliyatlarını olmaları gerekir ki safra kesesinde kalan taşların tekrar safra yollarına düşmesine engel olması amacıyla eğer safra kesesi ameliyatı olmazlarsa bu hastaların mutlaka bir süre sonra safra yollarına taş düşecektir.6 ay 1 yıl iki yıl sonra bu taş tekrarlaması olabilir. İkinci grup hasta safra kesesi ameliyatı olduktan sonra safra yollarından taş gelişen saptanan hastalar.

Bunlarda taş tekrarlama riski biraz daha düşük olabilir. Eğer erken dönemde saptanıp tedavi edildiyse. Ama hastada taş uzun yıllarca kalmış ve safra kesesinin yollarını bozmuşsa bu safra yollarının yapısına ve akımın iyi olmamasına bağlı bir süre sonra taş tekrarlayabilir. Yani bu bir kez alındığında bir kez daha olmayacak diye bir garanti hiç bir doktor hastaya veremez.