Proton pompasını ne kadar süreyle kullanmalıyız? Yan etkisi var mıdır? – Dr. Mehmet Yalnız

Dr. Mehmet Yalnız

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi
Gastroenteroloji

Adres: Fırat Üniversitesi Rektörlük Kampüsü, Elâzığ Merkez / Elâzığ
Tel: 0 424 233 35 55

Proton pompa inhibitörleri artık günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı ilaçlar çok yaygın olarak kullanılmakta. Ancak tatbikî ilaç olduğu için bunlarında çok ciddi yan etkileri olmasa da bir kısım yan etkileri mevcuttur. Bizde reflü hastalığı kronik, müzmin bir hastalık olduğu için hastaların yüzde 80-85’inde sürekli kullanmak gerekebilecektir yüzden biz öncelikle ilk defa tedavi alan hastalara 8-12 hafta süreyle bu ilaçları veriyoruz. Ondan sonra ilaçları kesip gözlüyoruz. Eğer nüks etmezse zaten bunlarda bir daha nüks ederse belli biz zaman sonra aynı tedavi başlanabilir. Fakat yüzde 80-90 hasta müzmin olduğu için bunlarda ömür boyu ilaç kullanmak gerekecektir.

Bu ömür boyu ilaç kullanmak ise şu şekilde öneriliyor. En etkin en düşük dozda kullanmak gerekiyor.

Yani x bir ilacın 30 mg var ve 15 mg varsa idameli tedavide yani süreğen tedavide 15 mg hastaya yetiyorsa 15 mg tedavi vermek gerekiyor. Bazı hastalar günaşırı alınca yettiğini söylüyorlar.

O zaman bunda da günaşırı veya 3 günde bir yetiyorsa 3 günde bir almalarını tavsiye ediyoruz bunun dışında bir grup hastada var ondemand dediğimiz yani hastanın ihtiyacı olduğunda bu ilaçları alma şeklinde tedaviler var. İlk baştaki bu 8-12 haftalık ilacın tedavi şeklinde aldıktan sonraki dönemde tabi bunlar geçerli hastalar sürekli almaları gerekebiliyor.