Pankreatitin nedenleri ve belirtileri nelerdir? – Dr. Deniz Duman

Dr. Deniz Duman

Marmara Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi,
Gastroenteroloji

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No:41 Üst Kaynarca / Pendik /İstanbul

Pankreatit ’in nedenleri esasında pek çok. Bunlardan en sık gördüğümüz safra taşları safra kesesinde safra kanalına düşen taş normalde kanalın ince bağırsağa açıldığı noktada takılıp kalabiliyor bu durumda aynı noktaya açılan pankreas kanalının içindeki sıvı normal bir şekilde ince bağırsağa akamıyor.

Tekrar pankreasın içinde enzimler, sindirim enzimlerinden zengin olan sıvı pankreasın kendi dokusuna zarar vererek akut pankreatiti oluşturuyor. Kısaca safra taşlarına bağlı pankreatitin oluşumu böyle. Bunun dışında diğer sebepler; alkol, bir takım ilaçlar, kullanılan ilaçlar pankreasta hasar yapabilir ERCP dediğimiz safra kanallarını görüntüleme yöntemimiz var burada verilen Kontrast madde direk pankreas dokusuna zarar verebilir, yüksek kolesterol, kandaki yüksek kolesterol de pankreatiti sebeplerinden bir tanesidir.

Bunların haricinde kalsiyum çeşitli hastalıklarda gördüğümüz paratiroit hastalıkları ya da kanserlerde gördüğümüz kalsiyum yükselmesi akut pankreatitten sorumlu olabilir. Bir takım genetik yatkınlıklar, genetik sebepler bir süre sonra hiç bir sebep olmaksızın pankreatit yapabilir.

Bunun haricinde nadir sebepler var; pankreasın kendi kendine hasar verdiği otoimün pankreatit değimiz durum bazı enfeksiyonlar, bakteriler ya da virüslerle gelişen enfeksiyonlar pankreası sevip pankreası tutabilir bu da pankreas için olumsuz bir sonuç vererek akut pankreatite neden olabilir.

Kabakulak, suçiçeği gibi hastalıklar bunların haricinde birde maalesef pankreas kanseri kendisini akut başlangıçlı ataklarıyla kendini gösterebilir. Dolayısıyla bütün bu sebeplerin birbirinden ayırt edilmesi lazım, kronik pankreatitin sebepleri de aşağı yukarı aynı şekilde anlaşılabilir.

Bunun dışında son yıllarda sigara uzun yıllar üzerinde çok konuşulan, pankreatit yaptığı artık tespit edilen bir ajan, sigarada tek başına kronik pankreatiti yapabilen bir etken belirtileri nelerdir en önemli belirtisi karın ağrısı, bu karın ağrısı sıklıkla hastaları acil servise getirecek kadar şiddetli olabilir çok nadir durumlarda karın ağrısı olmaksızın pankreatiti görebiliyoruz ama en önemli bulgusu karın ağrısı. Bunun dışında eğer safra taşına bağlı bir durum söz konusuysa özellikle bu durumda sarılık eşlik edebilir, kaşıntı eşlik edebilir en temel bulguları belirtileri bunlar.