Pankreatit’in bir diyeti var mıdır? Varsa nasıl olur? Beslenmesi nasıldır? – Dr. Deniz Duman

Dr. Deniz Duman

Marmara Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi,
Gastroenteroloji

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No:41 Üst Kaynarca / Pendik /İstanbul

Pankreatit hastalarının herhangi bir diyeti var mıdır? Akut pankreatitise söz konusu olan akut pankreatitte öncelikle bir miktar pankreası dinlendirmeyi hedefleriz.

Pankreasın mümkün olduğunca gıda almamak suretiyle salgılarını uyarmamayı hedefleriz. Şu an ki yaklaşımımız hastanın ağrısı geçtikten sonra, bulantısı kaybolduktan sonra en hızlı ve en kısa sürede beslenmeye başlanmasıdır. Bunun için gerekirse ağrı kesiciler kullanıyoruz.

Hastayı hastanede yatırıyoruz ardında da beslemeye başlıyoruz. Katı beslenmenin yanı sıra bol sıvı alması çok önemli hatta hastanın tolare edebileceği en fazla miktarda sıvıyı yüklemeye gayret ediyoruz yatırarak izlediğimiz hastalarda beslenme konsuda pankreas hasarını göz önünde bulundurarak öncelikle yağdan fakir bir diyet başlıyoruz. Ama hastanın kalori ihtiyacını da mutlaka göz önünde bulundurmak lazım, en az yağlı ve ihtiyaç olan kaloriyi sağlayacak gıdaları seçiyoruz.

Bazen burada kademeli gidebiliriz. Yavaş yavaş sıvı gıdalar, işte yarı katı gıdalar, ardından hasta eğer tolare edebiliyorsa katı gıdalara geçebiliriz.

Yağsız haşlanmış et, tavuk eti burada kullanılabilir. Ya da baklagiller, sebze, meyve ihtiyacı olan elektroidleri hastaya vermek için. Bunun dışında destek olarak ne yapılabilir, eksik olan pankreas enzimini dışarıdan, ağızdan tabletle terine koyabiliriz. Bir takım anti oksidan vitaminlerle destek yapabiliriz.

Bu şekilde bir diyetten sonra akut pankreatitte yavaş yavaş pankreas eski haline döneceği için hastada normal diyetine dönecektir ama eğer kronik pankreatiti söz konusu ise o zaman daha dikkatli yaklaşmak gerekir hastanın gelişmiş pankreatite bağlı gelişmiş şeker hastalığı varsa hem şeker hastalığına yönelik hem de yağdan fakir bir diyet vermek gerekir.

Az az ve sık yemek bölünmüş öğünler şeklinde yemekler vermek önerilmektedir. Diyette dikkat edilecek hususlar böyle.