Pankreatit kansere neden olur mu? – Dr. Deniz Duman

Dr. Deniz Duman

Marmara Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi,
Gastroenteroloji

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No:41 Üst Kaynarca / Pendik /İstanbul

Pankreatiti Kansere neden olur mu? Bu sorunun cevabı eski yıllarda belki de benim mezun olduğum, tıp fakültesinden mezun olduğum yıllarda kesinlikle evet ve yüksek oranda tekrarlayan pankreatit atakları, kronik pankreatit diye az evvel anlattığım durum.

Pankreas kanserine yatkınlık oluşturur zemin hazırlar şeklinde yanıtlanıyordu. Çünkü o zamanlar büyük ölçekli yayınlarda çıkan sonuç böyleydi.

Ancak zaman içinde pankreası daha iyi değerlendirmemizi sağlayan endoskopik ultrasonografinin icadı ve yaygınlaşması neticesinde pankreatitlerin, kronik pankreatitlerin eskisi kadar sık oranda kanser yapmadığını artık biliyoruz. Kronik pankreatit ile kanser ilişkisinde en zor kısım her ikisinin de bulgularının belirtilerinin hatta görüntüleme özelliklerinin bile birbiriyle çok karışması nedeni ile ikisini birbirinden ayırt edememizden kaynaklanıyor. Dolayısıyla pankreatit kansere yol açabilir.

Ama bu eskisi kadar fazla bir oranda değil özellikle kalıtsal pankreatit sebepli pankreatitler de daha fazla kanser gelişimi söz konusu. Ama bunun dışında genellikle u sorunun cevabı kronik pankreatitler, kronik pankreatit hesabı şeklinde devam ediyor çok küçük bir oranda pankreas kanserine geçişi söz konusu.