Pankreatit için özel tetkikler var mı? – Dr. Deniz Duman

Dr. Deniz Duman

Marmara Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi,
Gastroenteroloji

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No:41 Üst Kaynarca / Pendik /İstanbul

Pankreatitin ana bulgusu olan karın ağrısını eşlik eden öncelikle kan testlerimiz var. Pankreas enzimlerini kandaki seviyesine bakıyoruz. Bunun dışında pankreatite sebep olabilecek kolesterol yüksekliği, trigliserid yüksekliği kalsiyum ya da safra yollarıyla ilgili bir problem varı bunları gösteren kan testlerimiz var. Bunların haricinde girişimsel olmayan tetkiklerle pankreası değerlendirmeye çalışıyoruz. Ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, emar ve emar cp den faydalanıyoruz.

Bunların haricinde birde özellikle kronik pankreatitte pankreas hasarını değerlendirmemize yardımcı büyük abdeste bakılan, gaita da bakılan bir testimiz var. Bu bize pankreas hasarının derecesini gösteriyor. Bütün bunların dışında kısmen veya girişimsel olan endoskopik yöntemimiz daha var artık Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı ’Endoskopik Ultrasonografi’ bu yöntemle pankreasın hemen komşuluğundaki mide ya da ince bağırsaktan çok detaylı bir şekilde inceleyebiliyoruz herhangi bir hasar var mı? Bu hasara eşlik eden komplikasyonlar psodakist dediğimiz kist oluşumu içi sıvı olur veya bazen içi çamur gibi nekrozla dolu olabilir, bunların varlığını, taş varlığını gösteren çok yardımcı bir tetkik. Sadece tanısal amaçlı değil endoskopik ultrasonografiye aynı zamanda tedavi amaçlıda kullanıyoruz.

Örneğin kronik pankreatitteki ağrının saltımı veya ağrının azalımı için bize yardımcı, oradaki sinir uçlarını bloke edebiliyoruz. Endoskopik ultrasonografi yardımıyla ya da bu oluşan kistleri boşaltabiliyoruz.

Eğer bir mikrobik durum varsa apseleşme dediğimiz bunu boşaltmaya yardımcı ve pankreatit konusunda bizim bilgilerimizin artmasını sağlayan endoskopik ultrasonografi var.