Pankreatit hayatımı nasıl etkiler? Takibi nasıl olmalıdır? – Dr. Deniz Duman

Dr. Deniz Duman

Marmara Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi,
Gastroenteroloji

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No:41 Üst Kaynarca / Pendik /İstanbul

Pankreatitler hastanın hayatını nasıl etkiler? Bunu iki şekilde cevaplama mümkün; akut pankreatitte genellikle hastayı hastanede izlemeyi tercih ediyoruz, dolayısıyla bir süre hastanede yatıyor, bir süre ağızdan alımı kesiliyor.

Daha sonra yavaş yavaş ağrısı kesilip yemek yiyebilir hale geldikten sonra eve taburcu ediyoruz. Burada tabi önemli olan akut pankreatitin sebebini bulmak ve buna yönelik tetkiklerin yapılması. Bunlar bazen hastaneden çıktıktan sonra, bazen değil genellikle hastaneden çıktıktan sonra polikliniğe takipleri, gelip gitmeyi gerektirebilir. Her zaman sebebi bulmak kolay olmayabilir. Eğer kronik pankreatit söz konusuysa burada kronik pankreatitin hasta neresinde olduğunda göre hayatı etkilenir.

Eğer diyabet, bir şeker hastalığı gelişimi söz konusuysa tamamen kronik bir başka hastalığın tedbirlerini alması gerekecek. Ya da kronik pankreatite bağlı komplikasyonlar söz konusuysa işte bir kist gelişimi söz konusu olabilir, pankreas kanalında taş gelişimi olabilir, apseleşme olabilir.

Bütün bunlara bağlı ileri endoskopik girişimler belki cerrahi girişim pankreasın bir kısmının alınması gibi çok değişik yollara gidebilir. Dolayısıyla kronik pankreatit özet olarak kronik bir hastalıktır, kronik takip gerektirir, hastanın hayat tarzını, diyetini, kontrol altına alması gerekir, pankreas enzim takviyeleri kullanımı gerekecektir kronik pankreatit söz konusuysa. Dolayısıyla dediğim gibi takip gerektiren bir hastalıktır pankreatit.