İBH hastalarında beslenme nasıl olmalı? – Dr. Tarkan Karakan

Dr. Tarkan Karakan

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi,
Gastroenteroloji

Adres: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı 8. kat Beşevler / Ankara
Tel: 0312 202 58 13

İltahaplı bağırsak hastalığı yani ülseratif kolit ve CRHON hastalığı biliyosunuz ömür boyu süren çok sıkıntılı bir hastalık ve burada beslenme nasıl olmalıdır sorusu tabiki çok sorulan bir soru. Beslenmede çok çalışma yapılmış, özellikle CRHON hastalığı için son yayınlar şunu gösteriyor ki sebze ağırlıklı beslenme, hastalığın aktivasyonunu yeniden alevlenmesini kısmen azaltıyor. Bu nedenle CRHON hastalığı için sebzeyle, bol sebzeli bir diyete girmelerini tavsiye ediyoruz.

Ülseratif kolit için tam olarak böyle bir sonuç elde edilemedi. Fakat onlarda da en azından zararlı olabilecek besinlerden uzak durmak tavsiye edilebilir. Neler bunlar; gıda katkı maddeleri içeren besinler yapılan çalışmalarda da ülseratif koliti tetikliyor.

Neler bunlar; uzun süre dondurulmuş gıdalar, konserve gıdalar, üzerinde E yazısı bulunan gıda katkı maddesi bulunan gıdaları tüketmemeleri, gene bu suni fruktoz ile ilgili yapılmş çalışmalar var bunları daha az tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Bunun dışında aslında balık yağı ile ilgili de çok çalışma var ama balık konusu şöyle; balığın tablet olarak alınması çok büyük bir faydası olmuyor iltahaplı bağırsak hastalığında. Onun yerine haftada bir defa en azından yağlı balıklar tüketilmesinin sadece ülseratif kolitte bir miktar faydasının olduğunu gösteren çalışmalar var ama mucizevi sonuçlar beklememiz doğru değil. Her iki hasta grubunada benim tavsiyen daha çok fermente gıdaları tüketmeleridir yani mayalanmış gıdalar örneğin; köy mayasıyla yapılmış ekmekler, tam tahıllı buğday ekmekler, günlük evde yapılmış yoğurt tüketmeleri gibi fermente ve mayalanmış ürünlerini tüketmelerini tavsiye etmek mümkün.