İBS Kesin olarak tedavi edilebilir mi? İlaçları ne kadar süre ile kullanmalıyım ? – Dr. Nihat Okçu

Dr. Nihat Okçu

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri
İç Hastalıkları

Adres: Şehir Merkezi,  Erzurum
Tel: +90 442 231 7201

Bu İBS dediğimiz yani bunun tabi İngilizce başlığından alınmış harflerin kısaltılması. Buna İrritable bağırsak sendromu diyoruz yani hassas bağırsak sendromu Türkçesiyle. Hatta bizim hastalarımız buna bir isim koymuşlardır Türk toplumu ‘asabi bağırsak ‘ diyorlar, yani benim asabi bağırsağım var diyor.

Bu tamamen organik bir hastalık değil bu tamamen fonksiyonel bir hastalık. İrritable bağırsak sendromu veya spastik bağırsak dediğimiz, hakikaten kalın bağırsağı araştırdığınız zaman hiç bir hastalık yok ama şikâyeti var bunlar ne? Karın bölgesinde alt kısmında ağrı olabilir, şişkinlik olabilir, bir takım hakikaten kabızlık dediğimiz dediğimiz bazı hastalarda ön planda kabızlık olabilir, bazı hastalarda ön planda ishal olabiliyor, diğer bazı hastalarda zaman zaman kabızlık olabiliyor, zaman zaman ishal olabiliyor yani bu organik olmayan tamamen fonksiyonel bir bağırsak hastalığıdır. Sindirim sistemi hastalıkları içerisinde fonksiyonel olan yani organik olmayan üst sistemde fonksiyonel hazımsızlık yani mide hazımsızlığı, altta ise spastik bağırsak İrritable bağırsak sendromudur.

Tabi ki bu İBS dediğimi İrritable bağırsak sendromunun sebebi bugüne kadar çok açıklanmış değil bir takım hakikaten psikolojik sorunlarda olabiliyor bu hastada İBS dışında fonksiyonel mide hastalıkları da olabiliyor, gastroentestinal sistem yani sindirim sistemi bir bütün olduğu için altta ve üstte birçok fonksiyonel hastalar var. Bu hastalara da tabi şu ana kadar geliştirilmiş birçok tedavi yöntemi var.

Bunlardan birincisi hastada diyet tedbirleri, hasta da yaşam tarzını değiştirmemiz gerekiyor. Bir takım gıdaların hastalardan kısıtlanması, hastalardan hakikatten yaşam sitil dediğimiz bir takım şeylere dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin; kabızlık ön planda olan hastalarda spor yürüyüş gibi şeyler kabızlığa neden olmayan daha ziyade posalı gıdalar, çavdar, kepek veya hacim bırakan yiyecekleri yemesi gerekiyor.

Hastanın bol su içmesi gerekiyor. Bazı faydalı olabilecek bitkisel çayları kullanması gerekiyor ishali ön planda olan hastalarda bir takım bağırsak hareketlerini tembelleştirici durdurucu bir takım ilaçlar veriliyor. Dolaysıyla İBS de günümüzde çok kullanılan ilaç vardır ama bu ilaçların hepsi her hastada etkili olabilecek bu manaya gelmiyor. Dolayısıyla bir hastayı gerek diyet olarak, yaşam stili olarak hastaya yapması gereken şeyler tembih ettikten sonra günümüzde bu konuda bulunan birçok ilaç var.

Bunları hastaya vereceğiz ama hastaları takip edeceğiz dolayısıyla hasta bu ilaçtan fayda görüyorsa hastayı 1-2 ay sonra kontorle çağırmak gerekiyor. O ilaca devam etmek lazım bunun süresi ne kadar olmalı bu tatbikî fonksiyonel hastalık olduğu için belli bir süre yoktur en azından ben hastalarıma o ilaca 6 ay süreyle kullanmasını tavsiye ediyorum. Ondan sonra hasta fayda görüyorsa bu ilaçtan bıraktıktan sonra tekrar ediyorsa şikâyetler tekrar almasını tembih ediyorum.

Tatbikî bu İlaçlar seçilirken yan etkileri veya diğer ilaçlarla etkileşimi en olmayan ve minunum olan ilaçları seçmemiz gerekiyor. Yani günümüzde bu konuda çok ilaç var ve bu hastadan hastaya etkinliği değişiyor bu hastalıkta hastalık yok hasta var dolayısıyla hastayı takip etmemiz lazım.