İBS hastaları için diyet var mı? – Dr. Tarkan Karakan

Dr. Tarkan Karakan

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Gastroenteroloji

Adres: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı 8. kat, Beşevler / Ankara
Tel: 0 312 202 58 19

İrritable bağırsak sendromu genelde gaz ve şişkinlikle giden bir hastalık olduğu için burada diyetler çok çeşitli diyetler tanımlanmış.

Amerika’da özellikle çok popüler olan diyet var fotmap diye Türkiye’de çok bilinmiyor ama yeni yeni tanınmakta bu diyet şöyle bir diyet; özellikle gaz yapan baklagiller, poliyol dediğimiz fruktoz içeren şekerli gıdaların diyetten çıkarılması, lahana gibi yine sindirildiğinde gaz üreten besinlerin diyetten çıkarılması. Bu diyet uygulanmaya başlandığında İrritable bağırsak sendromunda çok hızlı bir cevap elde ediyor 48 saat içerisinde şişkinli gaz ortadan kayboluyor gerçekten. Fakat bunun bide dezavantajı var ömür boyu bu diyeti gerçekten yapmak zor.

Yani ilk etapta bu diyet çok fayda görüyor ama sonuçta İrritable bağırsak sendorumu dediğimiz bu hastalık ömür boyu süren bir hastalık. Dolasıyla bu tip diyetlerde ömür boyu yapılması zarar verir mi? Onu da bilmiyorum. Çünkü besinleri çıkardığınız zaman artısı olduğu gibi eksileri de olabiliyor uzun vadede. Başka diyetlerde var, burada bazı karbonhidratların çıkarıldığı diyetler var bu tip diyetlerde uygulanabiliyor ama İBS hastaları içinde aslında uygulanabilir diyet açısında baktığımız zaman tüketilmemesi gereken en önemli besin grubu modifiye fruktoz içeren besinlerdir. Yani modifiye fruktoz dediğimiz şu suni fruktoz.

Gıda sanayide çok kullanılıyor, pastanelerde olan bütün pastalarda veya tatlılarda veya meşrubatlarda şekerli meşrubatlar içerisinde bu suni fruktoz var. Suni fruktozu en azından tüketmemeyi tavsiye etmek mümkün. Onun dışında süt ürünlerini tamamen çıkarmak diyetten doğru bir yaklaşım değil. Çünkü süt gaz yapma olayı aslında bütün hastalarda olmuyor. Yoğurt gibi ürünlerin en azından mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Süt içilmiyorsa.