Hepatit hastaları ne sıklıkla kontrole gitmeliler? – Dr. Fulya Günşar

Dr. Fulya Günşar

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Gastroenteroloji

Adres:Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Kazımdirik Mahallesi, 35100 Bornova/İzmir

Telefon: 444 1 343 – dahili 3476

Bu sorunun cevabı hepatit hastalığının derecesiyle ilgilidir. Eğer bu hepatit B ile ilgili ve hepatit B taşıyıcılığı olan bir hastaysa ki biz bunlara in aktif taşıyıcı deriz genelde.

Bunlar hastalık bulguları olmayıp sadece hepatit B virüsünü kanında taşıyan kişilerdir ve bu kişiler bu olayı ilk defa saptanırsa ilk bir yıl içinde üç ayda bir, daha sonra ise altı ayda bir kontrollere gidilmesi gereklidir ki hastalığın aktivasyonu herhangi bir ciddi komplikasyon gelişip gelişmediğine karar verilmesi gerekir.

Bunun dışında diğer kronik hepatit B ve C hastaları en azından bir altı ayda bir kontrollere gitmeleri gerekir. Siroz aşamasına gelmiş hematiti B veya C hastaları bunlar çok büyük kısmı olmamakla birlikte bunların üç ayda bir kontrolleri gereklidir.

Ama hastalar akut hepatit tablosunda ise ki bu bir gürültülü tablodur. Sarılık, bulantı, kusma, halsizlik, idrar renginde koyulaşma gibi bulgular mevcut olduğu zaman bu hastaların en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve testler yapıldıktan sonra hastalığın ciddiyetine göre hastaneye yatarak veya duruma göre evde kontrollerinin yapılması o an ki biyokimsal ve genel durumlarıyla ilgilidir. Yani akut hepatiti tablosu geçiren hastalarda ne sıklıkta görülmedirin tam cevabı yok ama en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ve gerekli tedaviyi orada ki hekimlerin yönlendirmeleri gereklidir.