Hepatit B nasıl bulaşır? Kalıcı olma oranları nelerdir? Çocuklara nasıl bulaşır ? – Dr. Cem Kalaycı

Dr. Cem Kalaycı

Muayenehane,
Gastroenteroloji

Adres: Bağdat Cad. No: 82/4 Veyselbey Apt. Kızıltoprak / Kadıköy / İstanbul
Telefon: 0216 347 57 57 – 021 

Hepatit B’nin birçok bulaşma yolu var fakat bu bulaşma yollarından en önemlisi hangi bulaşma yolu olduğu değil kime bulaştığı, bu da çocuklar.

Hayatın ilk on yılında hepatit B bulaştığı zaman bu ömür boyu kalıcı olma ihtimali çok yüksek. Erişkinde bulaştığı zaman bu oran çok düşük yüzde bir civarında. Erişkin insan hepatit B ile karşılaştığı zaman vücudun bunu tamamen atma ihtimali yüzde doksan dokuz o nedenle nasıl bulaşma meselesi kime bulaştığından çok daha az önemli çocukluk yaşında bulaşma iki şekilde olabilir.

Birincisi doğum sırasında doğumda anneden elde edileme olabilir. İkinci yol ise etraftan alma işte etraftaki çocuklarda anneden babadan ev içinden okuldan kazanılan hepatit B. Onun için çocukların hepatit B ye karşı korunulması çok önemli çünkü çocuk hepatit B aldığı zaman ömür boyu hepatit B erişkinde ise çok bilinen fazla vurgulanan daha az önemli yollar var, örneğin damardan ilaç kullanımı, cinsel ilişkiler veya berberler, sünnetin önemli bir bulaş yolu olduğu söyleniyor artık Türkiye’de çok önemi kalmayan kan transfüzyonları kan verilmeleri hepatit B bulaşma yolu olabilir ama esas olarak bence bulaşmanın çok önemli olduğu ve korunulması gereken grup çocuklar çünkü çocuklar hepatit B alırsa ömür boyu hepatit B.