Hamileyim hepatit B hastasıyım çocuğumda hepatit B hastası olabilir mi? – Dr. Fulya Günşar

Dr. Fulya Günşar

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Gastroenteroloji

Adres:Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Kazımdirik Mahallesi, 35100 Bornova/İzmir

Telefon: 444 1 343 – dahili 3476

Evet olabilir. Ülkemizde hepatit B en öneli sağlık problemlerinden bir tanesi ve karaciğer hastalığına ve müzmin bir karaciğer hastalığına yol açabilen faktörlerden bir tanesi ve bu açıdan da bu hastalığın en sık bulaş yollarından birtaneside, anneden bebeğe vertical geçiş dediğimiz geçiştir.

Bu genellikle doğum sırasında veya hamilelik esnasında olmaktadır. Bunu önleyebilmemiz için öncelikle hepatit B hastası olduğunu gebe kişi doktoruna söylemelidi ve son 3 ayda gebeliğinin yani bizim üçüncü trimestir başında yani 25.haftadan sonra hepatit B virüs DNA’sı denen hepatit B nin miktarı bir nevi ölçen bir test yaptırması gerekir. Eğer bu testlerde çok belirgin bir yükseklik söz konusuysa bu hastalara özellikle gebeliğin son 3 ayında hepatit B’nin üremesine baskılayan ilaçlar yani antiviral ilaçlar vermekteyiz ve bu şekilde hastalarda bebeğe geçiş riskini azaltmaktayız.

Aynı zamanda da bu tür hastalarda hemen doğumu takiben hepatit B immunglobiline ve bebeğe hepatit B aşısı, tabi hepatit B immüngloblibnide bebeğe yapılacak yapılarak bebekte hepatit B gelişme riski, bulaşma riski önlenmelidir. Bu açıdan annenin bilinçli olması ve hepatit B’li olduğunu mevcut doktoruna bildirmesi gerekirse gastroenteroloji veya enfeksiyon hastalıklarından bu hasta gebelik sırasında herhangi bir antiviral ilaç kullanması gerekiyor mu? gerekmiyor diye görüş alması gereklidir.