Hamilelikte Hepatit B – Dr. Fulya Günşar

Dr. Fulya Günşar

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Gastroenteroloji

Adres:Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Kazımdirik Mahallesi, 35100 Bornova/İzmir

Telefon: 444 1 343 – dahili 3476

Evet, hamilelikte hepatit B önemli bir konu. İki şekilde bakabiliriz zaten hepatit B tedavisi altında olan birtakım hastalarımız var ve bunlar hamile kalabiliyorlar.

Eğer hamile kalırlarsa bunlarda aldıkları mevcut antiviral tedaviye devam edip etmeme durumu sorun olabiliyor, bu hastalarda kendi hekimlerine danışarak genellikle gebelikle uyumlu ilaçlar alıyorlarsa, bebeğe veya gebeliğe zararı olmayan ilaçlar alıyorlarsa bu hastaların bu tedavileri devam ettirmeleri gerekmektedir. Bir kısım hasta vardır ki genelde hepatit B taşıyıcılığı altında tamamen sağlıklı görünümlü ancak, ciddi bir karaciğer hasarı olmayan hasta grubudur. Veya tedavi almamış kronik hepatitli kadınlarımız olabilir. Bunlar gebe kaldıklarında özellikle gebeliğin son üç ayında yani üçüncü trimestıra girerken, hepatit B virüs DNA sına baktırılması gerekir. Bu hepatit B virüsünü hem sayısını hem de üremesini gösteren bir parametredir.

Eğer bu ciddi yükseklik gösteriyorsa işte bu hastalarında özellikle gebeliğin son üç ayında anti viral tedavi kullanması gerekildi. Bu nedenle hepatit B li hastaların hamile kalmadan önce veya kaldıkları zaman mutlaka hekimlerine bu durumu bildirmeleri gerekir.

Özellikle tedavi almakta olan hepatit B li kadınlarımızda gebelik düşünceleri olduğunu kendilerini takip eden doktora söylemlerini Bu açıdan da fetusa en az zararlı olabilecek antiviral tedavilerinin devam ettirilmesi uygundur.