Crohn hastalığında kullanılan ilaçlar nelerdir? Yan etkileri nelerdir? – Dr. Nalan Gülşen Ünal

Dr. Nalan Gülşen Ünal

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi,
Gastroenteroloji

Adres: Kazımdirik Mahallesi Ege Üniversitesi, Bornova / İzmir

Crohn hastalığında kullanılan ilaçlar kısaca; kortizon tedavisi inmuspresif tedavi denilen bağışıklık sistemini baskılayan tedaviler ve biyolojik ajanlar dediğimiz gene bağışıklık sistemini baskılamak suretiyle etki gösteren ilaçlardır.

Bu ilaçların birtakım yan etkileri mevcuttur. Kortizon tedavisi özellikle şeker metabolizmasını bozabileceği için şeker düzeylerini takibini yapılması gerekir vücutta su tutulumuna sebep olabileceği için kortizon kullanan hastalar tuzdan fakir diyetle beslenmelidir ve enfeksiyonlara açık olabileceği için hastaların enfeksiyonlardan da kendilerini koruması gerekir ayrıca bağışlıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanırken de bu ilaçların doktorunuz tarafından ilk tedavi başlandığı zaman düzenli aralıklarla kan değerleriyle takip edilmesi gerekir kan değerlerinizde bazı düşmelere sebep olabileceği gibi, bu ilacın kesilmesini gerektirecek kadarda ciddi yan etkilere yol açabilir.

Bu yüzden belli aralıklarla takip yapılmalıdır bağışıklık sistemini baskıladıkları içinde enfeksiyon olan kalabalık olan ortamlardan bu ilaçları kullanan hastalar uzak durmalıdır.