Akut pankreatit nedenleri ve belirtileri nelerdir? – Dr. Nevin Oruç

Dr. Nevin Oruç

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Gastroenteroloji

Adres: Kazımdirik Mahallesi Ege Üniversitesi,  Bornova / İzmir

Pankreas vücudumuzda sindirimi ve kan şekerini düzenleyen önemli bir organdır. Bunun akut iltihaplanmasına akut pankreatit diyoruz. Bunun en çok sebebi safra taşları, alkol, kullandığımız ilaçlar, travma, gebelik, bazı doğuştan gelen hastalıklarımız, bazı anatomik yapılarımızın doğuştan farklı olmasıdır.

Akut pankreatit ciddi seyreden bir hastalık olabilir. Genelde ani ve çok şiddetli karın ağrısıyla başlar. Karın ağrısı midenin üst kısmında başlayıp kuşak şeklinde karnınıza doğru yayılabilir, beraberinde bulantı, kusma, ateş gibi ek şikâyetlerinizde söz konusu olabilir. Kronik pankreatit ise uzun süreli bir hastalıktır.

Artık pankreas, sindirim ve çoğu zaman şeker düzenleme fonksiyonlarını yerine getiremez böyle hastalarda sindirim bozulduğu için beslenme bozuklukları, kilo kaybı, kronik ishal, karın ağrıları, vitamin eksiklikleri çok sık karşımıza çıkar.

Kronik pankreatitin en sık sebebi ülkemizde ve dünyada ne yazık ki alkoldür. Bunun dışında da yine doğuştan gelen bir takım yağ yüksekliği, kalsiyum yüksekliği, anatomik değişiklikler gibi sebeplere bağlıdır. Kronik pankreatit gelişebilmektedir.