Akut Hepatit C ne demektir? – Dr. Cem Kalaycı

Dr. Cem Kalaycı

Muayenehane,
Gastroenteroloji

Adres: Bağdat Cad. No: 82/4 Veyselbey Apt. Kızıltoprak / Kadıköy / İstanbul
Telefon: 0216 347 57 57 – 021 

Akut hepatit C genellikle çok az görülen bir klinik durum. Akut demek virüsü aldıktan sonraki ilk bir kaç ay içerisinde hepatitler karşılaşmak demek ama bu genellikle tanısı konulamayan bir durum çünkü akut hepatit C birçok zaman hiç bir belirtisiz geçiyor eğer tanı konulduysa genellikle tedavi etmeden 3 veya 6 ay beklemek tavsiye ediliyor.

Çünkü 3-6 ay beklediğiniz zaman hastaların yüzde otuzunda virüs tamamen vücuttan gidebiliyor, onun için 3 ay bekleyip, eğer 3 ay bekledikten sonra virüs gitmediyse o zaman tedavi etmek önerilebilir.

Buradaki problem şu ki hepatit C hastasıyla karşılaştığınız zaman eğer ilk defa görüyorsanız ve kişinin daha önceden hepatit C olup olmadığı biliniyorsa bunun akut veya kronik yani uzun süreli olup olmadığını ayırt etmek pek mümkün değil. Ama çokta önemli bir yanılma değil ayırt etmesiniz de olur çünkü her ikisinde yapılacak tedavi aynı şey.

Veya demin söylediğim gibi bir kaç ay bekleyip eğer virüs vücuttan yok olmuyorsa tedavi etmek kendiliğinden gidecek bir virüsü tedavi etme zahmetini maliyetini ortadan kaldırabilir.